Nowe wyzwania- spotkanie Rady Parafialnej- 28.09.2014

rada parafialna28.09.2014 r o godz.16.00 na plebanii przy ul. Wyszyńskiego odbyło się kolejne w tym roku a pierwsze po wakacjach spotkanie Rady Parafialnej. Rada pracuje w niezmienionym składzie. Ks. Proboszcz otwierając spotkanie podziękował wszystkim za włączanie się członków Rady w życie parafialne. Podkreślił, że przed wszystkimi, zarówno duszpasterzami , Radą jak i całą wspólnotą stoją nowe zadania, nowe wyzwania.

Poinformował o zmianach personalnych- od końca czerwca jest nowy wikariusz -ks. Gabriel Mularz, który obchodzi imieniny w Święto Archaniołów Michała, Gabriela, Rafała. Członkowie Rady złożyli solenizantowi życzenia wręczając bukiet kwiatów.

Dla wyrównania wieku dzieci w tym roku szkolnym nie będzie I Komunii Świętej( I Komunia będzie zatem w klasie trzeciej szkoły podstawowej)  jak również sakramentu bierzmowania. Bierzmowanie w parafii jest co 2 lata.

Ks. Proboszcz podzielił się radosną wiadomością, że z parafii jest kandydat na nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Pochodzi z Jugowic i odbędzie kurs przygotowawczy, który zakończyć się ma przed Świętami Wielkanocnymi. Również z parafii są dwie osoby, które uczęszczają do studium organistowskiego diecezji świdnickiej – jedna osoba jest na drugim roku studium druga rozpoczyna edukację obecnie. Od trzech tygodni zaczyna funkcjonować schola dziecięca, która obstawia liturgię mszy świętej niedzielnej o godz. 12.00. Kolejna radosna wieść to , że 15 października, nastąpi uroczyste poświęcenie i nałożenie Szkaplerza Karmelitańskiego grupce około 20 osób.

Zostały poruszone sprawy gospodarcze:

– uzupełnianie i naprawa poszycia dachowego kopuły wieży na kościele Św. Jadwigi

– orynnowania na kościele ŚW. Barbary ( wiele odcinków rynien wymaga naprawy ze względu na przecieki )

– także czyszczenie rynien na budynku plebanii.

Te powyższe prace mają być wykonane w tym tygodniu.

W Jugowicach w minionym tygodniu pomalowano prezbiterium kaplicy. W trakcie  jest wykonywanie ozdobnej aureoli tabernakulum. W Glinnie w najbliższym czasie będzie robione ujęcie wód dachowych kościoła. Miejsca wstawienia rur i usytuowania studzienek są już wyznaczone. Cmentarz w Glinnie zyska alejkę – chodnik od bramy głównej w stronę krzyża. Jest przygotowany materiał, opracowany plan robót – potrzebna jest  sprzyjająca pogoda i i zgranie prac od strony technicznej.

Wykonana została dokumentacja dotycząca kościoła Św. Jadwigi. Jest projekt remontu i wszelkie pozwolenia na prowadzenie prac. Będziemy starali się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Będziemy finalizować prace  związane z drenażem przy kościele w Rzeczce. Została ostatnio podpisana umowa Parafii z Urzędem Gminy na dofinansowanie tych prac. W tym tygodniu zostanie przedstawiony kosztorys przez firmę i rozpoczniemy prace w najbliższym czasie.

Poczyniono też przygotowania do odpustu Św. Jadwigi , który będziemy jako wspólnota przeżywać 19 października. Uroczystości odpustowe będzie prowadził ks. Franciszek Głód.

Członkowie Rady dobrowolnie złożyli się po 50 złotych na opał do salki parafialnej, by w niej mogły w okresie zimowym spotykać się i formować grupy parafialne.