OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ

na Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej

5 kwietnia 2020 A.D.

• Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Wszystkie celebracje Wielkiego Tygodnia będą sprawowane tylko w kościele parafialnym Św. Barbary w Walimiu. Dzisiejszą Mszę Św. o 12:30 i liturgię Triduum Paschalnego będziemy transmitować na żywo przez parafialny fanpage. Przypominamy, iż w nabożeństwach i Mszy Św. w naszych kościołach do soboty włącznie może uczestniczyć tylko 5 osób oprócz osób posługujących. Prosimy o wyrozumiałość.
  • Ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali dziś o godz. 16:30.
  • Okazja do spowiedzi sakramentalnej do środy w dni powszednie tygodnia minimum 15 min. przed Mszą Św. lub po telefonicznym umówieniu. (tel. dostępne na stronie internetowej).
  • Najpiękniejszym i najcenniejszym darem jest Msza Święta. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych po Mszy Św. w zakrystii. Pamiętajmy, że nasi bliscy i żywi i umarli oczekują na Ofiarę Mszy Św.. Msze Św. sprawowane będą do środy o godz. 9:00 i 18:00 (zmiana godziny!!!)
  • Zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu do środy włącznie 30 min. przed Mszą Św. (od 8:30 i od 17:30).
  • Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę o godz. 8:00.
  • Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00. Tym razem ze względu na panującą pandemię nie będzie przeniesienia i adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji.
  • W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 19:00. Adoracja potrwa przez całą noc do godz. 8:00. W Wielki Piątek rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia o godz. 18:45.
  • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W tym roku nie będą błogosławione pokarmy na stół wielkanocny w naszych kościołach. Błogosławieństwa tego tym razem wyjątkowo dokonuje ojciec rodziny lub najstarsza osoba w rodzinie w sposób dostępny w biuletynie lub na stronie internetowej Parafii i Świdnickiej Kurii Biskupiej.
  • Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zachodzie słońca o godz. 20:00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatszej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. (przynosimy ze sobą świece).
  • W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. według następującego porządku Walim: Rezurekcja 6:00, 12:30; Jugowice Rezurekcja o 6:00, Rzeczka i Michałkowa o 8:00 i Glinno o 11:00. Nie będzie Mszy Świętej wieczorem.
  • Zachęcany do czytania prasy katolickiej. Jest do nabycia nowy numer tygodnika Niedziela. Pogłębiajmy naszą wiedzę religijną.

Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.

Naszym Parafianom i Gościom życzymy dobrej niedzieli oraz błogosławionego całego Wielkiego Tygodnia!!!