Historia Odnowy w Duchu Świętym
„Dobrego Pasterza w Walimiu”
Tworzymy wspólnotę, która bardzo mocno i wyraźnie wpisuje się w życie naszej parafii.
Jesteśmy grupą Odnowy w Duchu Świętym o imieniu” Dobry Pasterz”.
Tworzą ją osoby w różnym wieku, które pragną uwielbiać Pana Boga w grupie i czynić – mocą Ducha Świętego – swoje życie coraz bardziej poddanym Jezusowi. Systematycznie spotykamy się w małych grupach, by dzieląc się życiem, wzajemnie wspierać się i umacniać obecnością Boga w naszej codzienności.
Każde spotkanie modlitewne jest inne, jego przebiegu nie da się z góry przewidzieć, a udział w nim wymaga od wszystkich uczestników poddania się prowadzenia natchnieniom Ducha Świętego, można doświadczyć, że to sam Bóg prowadzi modlitwę. Dzieje się to przez żywą modlitwę i każdy ma możliwość wypowiedzenia modlitwy osobistej.
Co roku korzystamy wyjeżdżając na Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym przygotowujemy czuwania, adoracje, apele, pielgrzymki i inne formy wg potrzeb parafii i wspólnoty.
Służymy modlitwą wstawienniczą, podejmowaną w intencjach wszystkich chętnych, którzy się do nas zgłoszą .
W każdy wtorek o godz. 9.00 uczestniczymy we Mszy Świętej, pełniąc posługę liturgiczną następnie spotykamy się w sali parafialnej, gdzie prowadzone jest spotkanie modlitewne.
Na spotkaniach tych wspólnie modlimy się, śpiewamy, rozważamy Słowo Boże, słuchamy nauczania, wzajemnie umacniamy się w wierze świadectwem swojego życia, czyli działaniem Pana Boga w naszej codzienności.
Starając się realizować nadrzędne cele całego ruchu Odnowy w Duchu Świętym posługujemy w parafii i poza nią.
Oto niektóre z naszych posług:
Przygotowujemy posługę liturgiczną na każdej mszy świętej a w pierwsze piątki miesiąca, adorujemy Najświętszy Sakrament w ciszy i jest odprawiana Msza Święta w podanej przez nas intencji a w każdy piątek o godz.15.00 prowadzimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego przywołując słowa z Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
Przez następne lata do wspólnoty dołączały kolejne osoby ubogacając ją swoją wiarą i zaangażowaniem. Co roku odbywają się Rekolekcje Ewangelizacyjne z Uzdrowieniem w trzech turnusach w okresie letnim i zimowym w Mokrzeszowie.
Członkowie wspólnoty mogą podjąć zobowiązania radykalnego, chrześcijańskiego stylu życia, zawarte w regule: „Nasze Credo” prowadzimy nauczanie związane z podejmowaniem „Naszego Credo” pogłębiamy naszą wiarę poprzez uczestnictwo w spotkaniach na których ksiądz Proboszcz Stefan opiekun naszej wspólnoty przybliża nam i wyjaśnia tematy z Katechizmu Kościoła Katolickiego, który zaczęliśmy we wrześniu 2012 roku i w dalszym ciągu będziemy prowadzić nauczania .
Co miesiąc prowadzone są spotkania dla księży opiekunów, liderów, animatorów, które odbywają się w Strzegomiu.
Formacja Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym prowadzona jest przez Odnowę Charyzmatyczną Diecezji Świdnickiej.
Bierzemy udział (każdego roku, w maju) w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.
Odmawiamy różaniec w różnych intencjach wspólnoty, rodzin, parafii, ojczyzny (każdego dnia tygodnia prowadzi inna osoba)
Corocznie, w przeddzień Pięćdziesiątnicy, organizujemy dla wszystkich chętnych, wyjazd na uroczystości Wigilii Zesłania Ducha Świętego w wyznaczonym Kościele w naszej Diecezji.
Podejmujemy co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Duchową Adopcję dziecka poczętego ,aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia, tymi modlitwami jest jedna Tajemnica Różańca świętego i wyznaczona modlitwa.
Systematycznie spotykamy się w małych grupach, by dzieląc się życiem, wzajemnie wspierać się i umacniać obecnością Boga w naszej codzienności.
Diakonie:
Diakonia rozeznająca – spotkania w każdy wtorek, Zajmuje się słuchaniem, rozeznawaniem i przekazywaniem słów, które kieruje do nas Pan Bóg.
Osoby powołane do posługi w tej diakonii w sposób szczególny wezwane są do otwartości na natchnienia Ducha Świętego. Rozeznają Słowo Boże na spotkanie modlitewne oraz sytuację wspólnoty.
Diakonia modlitwy wstawienniczej – spotkania w sali parafialnej.
Podejmuje modlitwę za każdą osobę (nie tylko ze wspólnoty) i jej intencje, która zwróci się z prośbą o taką modlitwę.
Diakonia liturgiczna – czuwa nad tym, aby na każdej Mszy Świętej była podjęta służba liturgiczna (czytania, dary, śpiew itp.) spotkania w każdy wtorek . Prowadzi modlitwę śpiewem na spotkaniach modlitewnych, przygotowuje śpiew na Mszę Świętą.
Modlitwa śpiewem ożywia spotkania, czyni je bardziej radosnymi, spontanicznymi, jednoczącymi wspólnotę.
Diakonia wprowadzająca – czuwa nad tym, aby osoby nowo przybyłe do wspólnoty czuły się tu dobrze, aby mogły dowiedzieć się czegoś więcej o funkcjonowaniu i strukturze naszej wspólnoty, znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania związane z charyzmatycznością w kościele .
Diakonia modlitwy – skupia osoby podejmujące modlitwę w nagłej potrzebie lub w intencjach indywidualnych osób. Z prośbą o modlitwę można zwrócić się w każdej chwili będąc pewnym, że zostanie ona podjęta.
Diakonia gospodarcza – to osoby troszczące się o finanse wspólnoty i wyposażenie w niezbędne środki. Podejmują też prace porządkowe w salce oraz podczas wspólnych przedsięwzięć , dni skupienia, itp.
We wrześniu 2012 r. nastąpiła zmiana, opiekunem wspólnoty został ks. Proboszcz Stefan Łobodziński, który wniósł ze sobą nowy entuzjazm, wiedzę, zapał i radość. Zmiany nastąpiły także w gronie odpowiedzialnych.
Kolejnym istotnym wydarzeniem we wspólnocie było podjęcie modlitwy wieczystej za kapłanów, tzw. Apostolat „Margaretka” polegający na modlitwie za wybranego kapłana do końca życia.
Obecnie taką modlitwą obejmujemy :
Ojca Świętego Franciszka ( od 21.04.2013 r )
biskupa Ignacego Deca ( od 2.12.2012 r )
ks. proboszcza Stefana Łobodzińskiego ( od 20.11.2012 r )
ks. wikarego Tomasza Nuckowkiego ( od 2.12.2012 r )
ks. Michała Silera ( od 5.12.2012 r )
Spotkania modlitewne kończymy wspólnym odmówieniem modlitwy dziękczynno błagalnej do Matki Bożej, Jezusa, naszych Aniołów.
Spotkania modlitewne mają charakter otwarty- każdy może przyjść i pomodlić się razem z nami. Ufamy słowom Jezusa, który zapewnił, że „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Imię moje tam jestem pośród nich”.
Doceniamy wagę modlitwy osobistej w zaciszu domowym, ale też doświadczamy wielu owoców i ogromu łask płynących z podejmowania modlitwy wspólnej. Nie jesteśmy wolni od różnych problemów i trosk życiowych, i właśnie wspólnota jest miejscem gdzie znajdujemy wsparcie, zrozumienie, gdzie są osoby, na których pomoc, modlitwę i dobre słowo zawsze możemy liczyć.
Zapraszamy również CIEBIE 🙂